جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41370
  تاریخ انتشار : 8 دی 1392 12:27
  تعداد بازدید : 747

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی خبر داد

  تاریخ بخشودگی جرایم کارفرمایان تمدید نمی شود/منتظر اعلام میزان عیدی از سوی دولت هستیم

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه قانون بخشودگی جرایم کارفرمایان از تاریخ نوزدهم تیرماه سال جاری آغاز و تا پایان نوزدهم دی ماه ادامه خواهد داشت، گفت: تاریخ بخشودگی جرایم کارفرمایان پس از این تاریخ غیرقابل تمدید است و تنها در زمان اعلام شده اجرایی می شود.

  01-196.jpg

  به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدحسن زدا در نشست خبری "بخشودگی جرایم کارفرمایان در سال جاری" که در سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، در مورد اجرایی شدن این قانون در سال آینده نیز اظهار کرد: این موضوع در لایحه بودجه امسال پیش‌بینی نشده و کارفرمایان لازم است بدانند فعلا برای سال آینده و سال‌های بعد، خبری از بخشودگی جرایم کارفرمایان نیست.

   

  وی با اشاره به اینکه کشور ما تنها کشوری است که هم قانون جرایم کارفرمایان و هم قانون بخشودگی جرایم کارفرمایان را اجرا می‌کند، گفت: باید از سال‌های آینده تنها یکی از موارد اجرا شود تا تکلیف خود را در این رابطه بدانیم.

   

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی افزود: بر اساس قانون بخشودگی جرایم که در سال جاری در حال انجام است، کارفرمایان در سه حوزه صنفی، صنعتی و کشاورزی تا نوزدهم دی ماه می‌توانند به حدود 500 واحد بیمه‌ای در سراسر کشور مراجعه و با پرداخت حق بیمه، از بخشودگی حداکثری جرایم کارفرمایان بهره‌مند شوند.

   

  زدا تاکید کرد: قانونگذار در این قانون کارفرمایان را به سه حوزه صنفی، صنعتی و کشاورزی محدود کرده و آنهایی که خارج از این سه حوزه قرار دارند، امکان استفاده از این قانون را ندارند.

   

  پاسخی برای خوش حسابی کارفرمایان نداریم

   

   

  به گفته معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی، این سازمان تا پایان شهریور ماه با دریافت 524 میلیارد تومان اصل حق بیمه، 333 میلیارد بخشودگی کامل جرایم کارفرمایی را اجرا کرده است.

   

  وی ادامه داد: امیدواریم کارفرمایان از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را کرده و با پرداخت اصل حق بیمه‌ها، از پرداخت جریمه‌ها معاف شوند.

   

  زدا با بیان اینکه میزان جرایم کارفرمایان 2250 میلیارد تومان است، گفت: میزان مطالباتمان نیز 4000 میلیارد تومان است.

   

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بالای 90 درصد از کارفرمایان دارای مانده بدهی به سازمان تامین اجتماعی هستند، گفت: یک میلیون و 200 هزار کارفرما وجود دارد و در این رابطه محدودیتی را برای کسی قائل نشده‌ایم اما جای گله برای کارفرمایان خوش حساب وجود دارد چرا که پاسخی برای خوش حسابی آنها نداریم.

   

   

  منتظر اعلام میزان عیدی از سوی دولت هستیم

   

   

  به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به سئوال ایسنا درباره میزان افزایش عیدی و حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در سال آینده و نیز زمان پرداخت عیدی این افراد، اظهار کرد: نزدیک به دو میلیون و 200 هزار بازنشسته کشوری داریم و مبالغی که به این افراد پرداخت می‌شود، در اقتصاد کشور موثر است، بنابراین سازمان تامین اجتماعی نمی‌تواند تصمیم مجزایی از تصمیم دولت بگیرد.

   

  زدا افزود: منتظریم افزایش حقوق بازنشستگان کشوری به صورت کلی تصویب شود و بنابر آن سازمان تامین اجتماعی نیز در این رابطه افزایش حقوق مستمری‌بگیران خود را اعلام کند، هر چند در سال گذشته نتوانستیم به تکالیف قانونی خود عمل کنیم.

   

   

  منابع مالی برای عیدی مستمری‌بگیران لحاظ شده است

   

   

  وی در مورد زمان و پرداخت عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی نیز بیان کرد: در مورد عیدی هم به محض اعلام عیدی از سوی دولت، سازمان تامین اجتماعی نیز در این رابطه تصمیم می‌گیرد اما مطمئنا پرداخت‌های به موقع بازنشستگان را در دستور کار قرار می‌دهیم، چرا که منابع مالی برای عیدی مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی نیز دیده شده است.

   

   

  پوشش بیمه‌ای 50 هزار کارگر ساختمانی در گرو تامین اعتبار

   

   

  به گزارش ایسنا، معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی از تحت پوشش قرار گرفتن 50 هزار کارگر ساختمانی در صورت تزریق منابع مالی به این سازمان خبر داد و گفت: بر اساس قانون، قرار بود سازمان تامین اجتماعی تا پایان سال 92، 800 هزار کارگر ساختمانی را تحت پوشش بیمه قرار دهد که تاکنون از این تعداد 750 هزار نفر بیمه شده‌اند.

   

  زدا ادامه داد: به محض اینکه حق بیمه مربوطه از سوی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود، 50 هزار نفر سهم باقی مانده نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

   

  به گفته وی، بر اساس مواد 26، 28 و 225 قانون پنج ساله برنامه پنجم توسعه، به سازمان تامین اجتماعی تکلیف شده که حق ندارد که بیش از اعتبار پیش‌بینی شده را در بودجه سال خود هزینه کند، بنابراین مادامی که اعتبار این موضوع پیش‌بینی نشده باشد، حق ورود وجود ندارد.

   

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با طرح این پرسش که برخی عقیده دارند چرا سازمان تامین اجتماعی قوانین مصوب را اجرایی نمی‌کند؟ عنوان کرد: این موضوع به دو دلیل است که یکی از دلایل آن تاخیر در اجرا و علت دیگر، عدم تامین بار مالی است.

   

   

  زدا در پاسخ به سئوال دیگری در ارتباط با اجرایی شدن قانون بازنشستگی بیمه شدگان با کمتر از پرداخت 10 ساله حق بیمه، خاطر نشان کرد: منابعی که در این رابطه پیش‌بینی شده است، یک در 10 هزارم حق‌الثبت اموال غیرمنقول است، اما باید در این رابطه بدانیم این درآمدی است که در یک جای دیگر اتفاق می‌افتد، اما حکم بازنشستگی باید توسط سازمان تامین اجتماعی زده شود، بنابراین باید در ارتباط با اینکه چگونه سازمان این پول را دریافت کند، تدابیری اندیشیده شود و دولت باید ردیف بودجه‌ای خاصی را در این رابطه برای سازمان در نظر بگیرد.

   

   

   

  اجرای قانون بازنشستگی بیمه شدگان با سابقه کمتر از 10 سال پرداخت حق بیمه، در انتظار تامین اعتبار

   

   

  زدا در پاسخ به سئوال دیگری در ارتباط با اجرایی شدن قانون بازنشستگی بیمه شدگان با کمتر از پرداخت 10 ساله حق بیمه، خاطر نشان کرد: منابعی که در این رابطه پیش‌بینی شده است، یک در 10 هزارم حق‌الثبت اموال غیرمنقول است، اما باید در این رابطه بدانیم این درآمدی است که در یک جای دیگر اتفاق می‌افتد، اما حکم بازنشستگی باید توسط سازمان تامین اجتماعی زده شود، بنابراین باید در ارتباط با اینکه چگونه سازمان این پول را دریافت کند، تدابیری اندیشیده شود و دولت باید ردیف بودجه‌ای خاصی را در این رابطه برای سازمان در نظر بگیرد.

   

  وی افزود: این موضوع قانون مصوب است و سازمان تامین اجتماعی نیز علاقه‌مند به اجرای آن است و در این رابطه نرم‌افزارهای لازم را پیش‌بینی کرده و تنها منتظر دریافت منابع مالی موضوع است.

   

  به گزارش ایسنا، در ادامه منوچهر آتشی، مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی در این رابطه خاطر نشان کرد: در سال جاری شورای نگهبان به دلیل در نظر گرفته نشدن منابع مالی طرح، این قانون را مجددا به مجلس ارجاع داد تا منابع مالی طرح مذکور دیده شود.

   

  مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: اجرای این قانون موکول به تامین منابع مالی است و به محض تامین و اختصاص بار مالی طرح موجود، بیمه بازنشستگی 10 ساله‌ها اجرایی می‌شود.

   

   

   

  صدور بخشنامه 539 به واحدهای نام نویسی برای احیای سوابق کاری افرادی که کارفرمایانشان به هر دلیلی حق بیمه سالهای گذشته آنها را پرداخت نکرده‌اند

   

   

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی همچنین در ادامه در مورد افرادی که طی مدت مشخصی شاغل بوده و حق بیمه آنها توسط کارفرما یا سازمان مربوطه پرداخت نمی‌شود، اظهار کرد: تنظیم روابط کارگری و کارفرمایی بر عهده وزارت رفاه است و ما در این زمینه نمی‌توانیم ورود پیدا کنیم. همچنین بخشنامه 539 را در واحدهای نام‌نویسی صادر کرده‌ایم تا اگر افرادی طی سالیان گذشته شاغل بوده و به هر دلیل کارفرمایشان نتوانسته حق بیمه آنها را به واحدهای سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند، در این رابطه اقدام کرده و فرم مربوطه را برای احیای سوابق گذشته خود دریافت کنند.

   

   

  اعتبار بیمه زنان سرپرست خانوار در حال وصول شدن است

   

   

  به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست خبری زدا در پاسخ به شرایط فعلی بیمه زنان سرپرست خانوار، اظهار کرد: قانون در بودجه سال 93 پیش‌بینی کرده که از محل اعتبارات دولت، 100 میلیارد تومان در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد تا از این محل، 200 هزار زن سرپرست خانوار توسط صندوق بیمه عشایری و سازمان تامین اجتماعی تحت پوشش قرار گیرند.

   

  وی از تدوین آیین‌نامه بیمه زنان سرپرست خانوار در این وزارتخانه خبر داد و عنوان کرد: در این رابطه مباحثی همچون شرط سنی، سابقه کاری و سهم هر صندوق از تعداد بیمه‌شدگان در حال بررسی است، اما تدوین آیین‌نامه تقریبا در حال اتمام است.

   

  زدا با اشاره به اینکه اعتبار طرح مذکور در حال وصول است، بیان کرد: به محض وصول اعتبار طرح زنان سرپرست خانوار، به زودی این تعداد افراد تحت پوشش قرار می‌گیرند.

   

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی در مورد نحوه تحت پوشش قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار در صندوق بیمه روستایی و عشایری و نیز سازمان تامین اجتماعی، خاطر نشان کرد: درصورتی که زنان سرپرست خانواری بخواهند تحت پوشش قرار بگیرند، هفت درصد حق بیمه را خودشان و مابقی آن را دولت پرداخت می‌کند.

   

  وی ادامه داد:‌ در صندوق بیمه روستاییان و عشایر، پنج درصد حق بیمه توسط خود زنان سرپرست خانوار پرداخت شده و مابقی آن را دولت پرداخت می‌کند، اما این تفاوت نرخ حق بیمه سبب می‌شود نتوانیم تعداد 200 هزار نفری زنان سرپرست خانوار را به صورت 50-50 بین این دو سازمان بیمه‌گر تقسیم کنیم، اما تحت هر شرایطی این قانون تا پایان سال جاری قطعا اجرایی می‌شود.

   

  به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست خبری نصیری مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در این خصوص یادآور شد: هم اکنون 158 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند که 10 درصد حق بیمه آنها توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها و مابقی آن از محل اعتبارات کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی تامین می‌شود، بنابراین این افراد به صورت رایگان تحت پوشش این بیمه قرار گرفته‌اند.

   

  وی افزود: علاوه بر این 5000 زن سرپرست خانوار دیگر نیز توسط خودشان تحت پوشش این بیمه قرار گرفته‌اند و با پرداخت حق بیمه در حال ادامه دادن پوشش بیمه‌ای زنان سرپرست خانوار برای خودشان هستند.

   

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی در ادامه در پاسخ به شروط تحت پوشش قرار گرفتن زنان خانه‌دار نیز خاطر نشان کرد: ابتدا زن خانه دار باید کمتر از 45 سال سن داشته و در شرایطی که سابقه پرداخت حق بیمه قبل از سن اشاره شده را داشته باشد سنوات پرداخت حق بیمه آن به سنش اضافه شده به طور مثال کسی که قبل از 45 سالگی، پنج سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد، شرط سنی بیمه زنان خانه دار برای وی به 50 سال افزایش می‌یابد.

   

  وی ادامه داد: سه مدل بیمه‌ای برای زنان خانه دار وجود دارد که مدل اول تنها مربوط به بازنشستگی، مدل دوم بازنشستگی و فوت و مدل سوم بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی است که میزان پرداخت حق بیمه هر کدام از این سه مدل به ترتیب 60، 75 و 90 هزار تومان است.

   

  به گفته زدا، از آنجایی که اکثر خانم‌ها از طریق همسرشان تحت پوشش بیمه درمان قرار دارند، بیمه درمان برای هر یک از زنان خانه داری که از این سه مدل اقدام می‌کنند اختیاری است و می‌توانند در صورتی که علاقمند به تحت پوشش قرار گرفتن بیمه درمان باشند برای خود اقدام کنند.

   

  معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با اشاره مجدد به تحت پوشش قرار گرفتن بیمه کارگران ساختمانی، خاطر نشان کرد: پیش از این حق بیمه سهم کارفرمایی بیمه کارگران از طریق اخذ پروانه واحدهای مسکونی تجاری دریافت می‌شد که از تاریخ یکم تیرماه تغییر داده شد و از طریق مجلس این موضوع به سازمان امور مالیاتی و از طریق ارزش افزوده واگذار شد.

   

  زدا با اشاره به اینکه برای 9 ماهه سال 92، 900 میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شد، گفت: تا به امروز تنها 300 میلیارد تومان از میزان در نظر گرفته شده تخصیص یافته اما سازمان تامین اجتماعی تا کنون 750 هزار کارگر ساختمانی را بیمه کرده است.

   

  وی افزود: در صورتی که سازمان تامین اجتماعی 600 میلیارد تومان مربوط به اعتبار طرح موجود را دریافت کند، بلافاصله 50 هزار نفر باقی مانده کارگران ساختمانی را تحت پوشش قرار می‌دهد اما پیاده شدن این طرح منوط به تخصیص اعتبار است و نمی‌توانیم در این رابطه زمانی را اعلام کنیم.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
41