جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41411
  تاریخ انتشار : 9 دی 1392 8:59
  تعداد بازدید : 466

  آزادی قطعی 30 فعال صلح سبز

  سرانجام پس از 100 روز اسارت، ملوان کشتی «طلوع قطبی» متعلق به سازمان صلح سبز به همراه 25 نفر دیگر از 26 فعال خارجی این سازمان با عفو عمومی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این کشور را ترک کردند.

  700-26.jpg

  به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فعالان صلح سبز که از ماه سپتامبر سال جاری میلادی (2013) به دنبال اعتراض به فعالیت‌های نفتی کمپانی «گاز پروم» در قطب شمال توسط نیروهای گارد ساحلی روسیه دستگیر شده بودند و از آن زمان در زندان به سر می‌بردند و اخیرا با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بودند اما اجازه ترک روسیه را نداشتند. در نهایت اکثریت قریب به اتفاق آنها با عفو عمومی دولت روسیه با آزادی قطعی توانستند خاک روسیه را ترک کنند.

   

  این تصمیم در حالی صورت گرفت که روسیه قصد دارد روابط آسیب‌دیده خود با کشورهای غربی را در آستانه برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2014 «سوچی» که قرار است در ماه فوریه 2014 میلادی در این کشور برگزار شود، بهبود دهد.

   

  به همین دلیل دولت روسیه فعالان سازمان صلح سبز را که به اتهام اعتراض به فعالیت‌های نفتی این کشور در قطب شمال به هفت سال حبس محکوم کرده بود به طور قطعی آزاد کرد. نخستین فعال آزاد شده اواخر روز پنجشنبه با قطار، روسیه را به مقصد فنلاند ترک کرد و در اواخر روز جمعه نیز 25 نفر از مجموع 26 فعال غیر روسی «صلح سبز» نیز روسیه را ترک کردند. در میان آزادشدگان ملوان کشتی طلوع قطبی نیز بوده است.

   

  وی با خوشحالی از آزادی خود گفت: ماه‌ها بود که طلوع آفتاب را ندیده بودم. وی افزود: مجبور بودم یک سلول را با 40 زندانی روس که به جرم قاچاق مواد مخدر در بازداشت بودند، شریک شوم و از دوستان خود جدا باشم.

   

  به گزارش ایسنا به نقل از گلف نیوز، مخالفان دولت روسیه می‌گویند: تصمیم برای عفو فعالان صلح سبز در حالی اتخاذ شده که دولت پوتین قصد دارد در آستانه بازی‌های المپیک زمستانی «سوچی» وجهه این کشور را بهبود بخشد. در عین حال صلح سبز همچنان بر صلح‌آمیز بودن اعتراضات خود تاکید دارد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
11